مناظره داوری و کواکبیان

وی افزود: در عرصه حقوقی 3 رویکرد در رسانه‌ها وجود دارد که اولین رویکرد اقتدار‌گرایی است یعنی جریان‌هایی معتقد هستند که رسانه‌ها باید در یک نسبت تام و نزدیک با حاکمیت قرار داشته باشند و تمامی مطالب محتوا باید بر اساس سلایق و رویکردهای حاکم بر جامعه باشد که در این فضا می‌توان به شوروی سابق و بخشی از کشورهای عربی اشاره کرد.

این فعال رسانه‌ای افزود: بر همین اساس رویکرد دوم نقطه مقابل رویکرد اول است و فردبنیاد و فردمحور بوده که بر اساس آن رسانه‌ها از هیچ خط قرمزی به جز خطوط قرمزی که در مکتب لیبرالیسم به آن اشاره می‌شود که مربوط به حقوق فردی است، نمی‌توانند عبور کنند.
وی رویکرد سوم را با ظهور انقلاب اسلامی دانست که در نظریات امام راحل مشهود است و متذکر شد: رویکرد سوم خارج از رویکرد اقتدار‌گرا و لیبرالیستی است و مسئولیت اجتماعی رسانه‌ها را شامل می‌شود.

داوری با تاکید بر اینکه در رویکرد سوم رسانه‌ها باید نسبت به منافع اجتماعی، ملی، چارچوبها، هنجارها و ارزش‌های یک جامعه تعهد و مسئولیت داشته باشند، افزود: رسانه‌ها در عین حال نباید زمینه را برای باندها، جریان‌ها و گروه‌های خاص ایجاد کنند و به عنوان بازوی عمل آنها باشند.

وی با اشاره به اینکه در جریان رسانه‌ای در طول 30 سال پس از انقلاب اسلامی معمولا بخشی از جریان‌ها اعتقاد داشتند که باید رویکرد اول یعنی اقتدار‌گرا وجود داشته باشد و مطبوعات باید کاملا با منویات حاکمان همسو باشند، تصریح‌کرد: همچنین برخی نیز رویکرد لیبرالیسم را توصیه می‌کردند که مصادیق آن وجود دارد.

این کارشناس سیاسی با تاکید بر اینکه دولت احمدی‌نژاد در سیاست‌های رسانه‌ای خود بر مبنای قانون مطبوعات که در سال 64 و در اوج جنگ وضع شده متکی است، اظهار داشت: مسئولان دولتی بپذیرند که عملکرد آنها با بی‌رحمانه‌ترین ادبیات و با تند‌ترین رویکرد‌ها مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد و اینکه بخشی از گروه‌ها باندهای خاصی را در عرصه رسانه نمایندگی کنند.

وی با اشاره به اینکه برخی مواقع فضای نقد از چارچوب اخلاقی هم فراتر رفته است، تاکید کرد: ما مطالعه‌ای را در دوره 3 رئیس جمهور پیاپی هاشمی، خاتمی و احمدی‌نژاد که مربوط به 3 سال اول دوره ریاست جمهوری وی می‌شود تا شهریور 87 داشتیم که در دوره هاشمی، وی هیچگاه از سوی نشریات و مطبوعات مورد توهین قرار نگرفته است.

داوری با اشاره به اینکه کمترین نقدی در مطبوعات در زمان هاشمی تحمل نمی‌شد و با اشاره به اینکه عباس عبدی به دلیل انتقاداتش نسبت به هاشمی بازداشت شد، گفت: هاشمی زمانی که یک نمایشگاه دانشجویی برگزار شد پاسخ آن را در تریبون نماز جمعه داد.
وی بر همین اساس دولت خاتمی را دارای یک فضای باز رسانه‌ای دانست و متذکرشد: هدایت فضای باز رسانه‌ای در زمان خاتمی از سوی یک شبکه‌ای خاص بود که شبکه کیان را مدیریت می‌کرد.

معاون سابق خبرگزاری ایرنا با اشاره به اینکه در طول 8 سال ریاست جمهوری خاتمی فقط 5 بار وی مورد هتک قرار گرفت، اظهار داشت: یکی از مواردی که به خاتمی توهین شد این بود که در روزنامه جامعه اقدامات وی مشابه با عملکرد شاه‌ سلطان حسین معرفی شد که البته این توهین‌ها به رئیس‌جمهور یک کشور مورد پذیرش نیست.

وی با تاکید بر اینکه از زمانی که احمدی‌نژاد سکان دولت را در شهریور 84 به دست گرفت تا سال 87 نزدیک به 1700 بار مورد توهین و هتاکی از سوی 23 روزنامه قرار گرفت، اظهار داشت: واقعیت این است که از صدر مشروطه که روزنامه به عنوان یک رسانه ایجاد شد تاکنون هیچ شخصیتی مثل احمدی‌نژاد مورد هتاکی قرار نگرفته است و این ظرفیت دولت نهم و دهم برای تحمل هتاکی و نقد رفتار خود در طول دولت‌های پس از انقلاب بی‌سابقه بوده است.

کواکبیان با اشاره به اینکه بحث ما بر سر این دولت و محمود احمدی‌نژاد است و باید بر روی این موضوع تمرکز کرد، گفت: این کار مناسبی نیست که هنگام نقد عملکرد دولت نهم و دهم، دوره هاشمی رفسنجانی در دوران سازندگی و آقای خاتمی در دوره اصلاحات را نقد کنیم.

دبیر کل حزب مردم سالاری افزود: با توجه به گفته‌های عبدالرضا داوری مبنی بر اینکه از سوی مطبوعات توهین‌های زیادی به محمود احمدی‌نژاد شده است و ایشان اشاره کرده که از زمان مشروطه تا الان بی‌سابقه بوده، البته توهین به افراد کار خوبی نیست زیرا خدا به قلم سوگند یاد کرده و قلم آنقدر مقدس است که شایسته نیست ما آن را آلوده کنیم.

نماینده مردم سمنان ادامه داد: توهین و افترا زدن به افراد و بیان مسایل خصوصی دیگران کار بدی است و به عقیده من نیز اشتباه است.

این فعال سیاسی با اشاره به این نکته که دولت در مقابل انتقاد‌هایی که به او زده می‌شود تحمل نداشته است گفت: آقای الهام در دولت نهم از بنده شکایت کرد به دلیل اینکه ما در روزنامه‌مان تیتری زدیم با این عنوان که "تخلف 300 میلیون تومانی در شهرداری "‌ که البته از قول خودمان هم نبود و این تخلف نیز انجام شده بود و مصوبه قانونی هم نداشت.

وی ادامه داد: مدتی بعد دادگاه ما را احضار کرد و آقای الهام نیز تا آخرین مراحل از شکایت خود صرف‌نظر نکرد اما دستگاه قضایی در نهایت به این نتیجه رسید که حرف ما خلاف قانون نبوده است.

کواکبیان افزود: طبق این نمونه که در آن نه بی‌ادبی بود و نه توهین بلکه نقل قولی بود از شورای شهر و حرف درستی هم بود نمی‌توانیم دولت را در برابر نقدها با تحمل بدانیم.

دبیرکل حزب مردم‌سالاری با بیان اینکه حدود 17 روزنامه در دولت نهم بسته شده است، خاطر نشان کرد: البته بسته شدن برخی از روزنامه‌ها به دستور مستقیم دولت نبوده و دستگاه قضایی آنها را توقیف کرده است.

دبیرکل حزب مردم سالاری گفت: در بعضی از مواقع نیز خود دولت مسبب توقیف آنها بود و اگر می‌خواست می‌توانست جلوی بسته شدن آنها را بگیرد.

وی ادامه داد: در دولت دهم هم 7 روزنامه بعد از انتخابات 22 خرداد توقیف شد مانند اعتماد ملی، اعتماد، سرمایه، اندیشه نو و حیات نو.
نماینده مردم سمنان در مجلس شورای اسلامی گفت: برخلاف دوران اصلاحات و نگرانی ما از بسته شدن مطبوعات از سوی دستگاه قضا ،ما الان این نگرانی را از سوی دولت می‌دانیم.

کواکبیان خاطرنشان کرد: اگر پرونده‌ای به دادگاه ارجاع شود توقیف موقت است ولی گاهی لغو پروانه صورت می‌گیرد که این تیر خلاص زدن به یک روزنامه است.

وی گفت: دولت در مقابل برخی انتقاد‌های جدی هم شکایت کرده و نمونه مشخص آن خود من هستم.

کواکبیان در ادامه مناظره خود با عبدالرضا داوری در زمینه برخورد رسانه‌های عملکرد منتقد حامی دولت گفت: در 5 سال در دوران دولت محمود احمدی‌نژاد به غیر از چند نشریه مانند هفته نامه همت، هیچ روزنامه حامی دولت توقیف نشده است که دلیل آنرا می‌توان در عملکرد ضعیف دولت در شناسایی مطالب غیر واقع روزنامه‌ها دانست.

وی اضافه کرد: عدالت اقتضا می‌کرد به غیر از بعضی روزنامه‌های غیر سیاسی که دچار تخلف شده‌اند، از روزنامه‌های حامی دولت به خاطر تخلفات پی در پی مورد تذکر جدی قرار بگیرند.

دبیرکل حزب مردمسالاری خاطرنشان کرد: معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد شیوه جالبی برای تذکرات انتخاب کرده است و با عنوان اینکه چرا فلان عکس در ذیل این خبر نیامده به روزنامه تذکر می‌دهد.

کواکبیان اظهار داشت: معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد به 10 روزنامه از جمله اطلاعات، جمهوری اسلامی، مردمسالاری و غیره به دلیل انتشار سخنان دبیر وقت شورای امنیت ملی آقای روحانی تذکر داده است که باید به این مسئله قابل تأمل پاسخ داده شود.

وی با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری در مورد ناتوی فرهنگی گفت: تهاجم فرهنگی و جنگ نرمی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کرده است بسیار مورد توجه است اما باید به شکل‌گیری بستر جنگ نرم که مخالفت با فضای باز سیاسی در مطبوعات است توجه کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: برای مقابله با جنگ نرم نباید به فضای بسته و امنیتی روی بیاوریم و در عین حال با کسانی که به خطوط قرمز نظام و ولایت توجه ندارند مقابله و برخورد کنیم.

وی در ادامه افزود: اختلاف دیدگاهی که بین نیروهای انقلاب وجود دارد به گونه‌ای شکل گرفته که از یک طرف به افراد دلسوز نظام عنوان برانداز اطلاق می‌شود که این نابسامانی‌ها موجب فروپاشی اجتماع و جامعه قبل از حرکات خبیثانه دشمن برای مقابله با نظام می‌شود.

نماینده مردم سمنان در خانه ملت تصریح کرد:‌در حوزه رسانه باید وحدت جامعه را به عنوان مبنا حفظ کرد و با برنامه‌ریزی‌های مدون فضای بازی برای ارائه آرا تشکیل داد.

در ادامه عبدالرضا داوری در پاسخ به سخنان کواکبیان اظهار داشت: مرزبندی بین جریان منتقد عملکرد دولت و جریان برانداز تحت اراده دشمن کمک می‌کند تا چارچوب و خطوط قرمز افراد روشن شود اما عملکرد روزنامه‌ها و رسانه‌های اصلاحات به شیوه‌ای بود که آنها را به عنوان پیاده‌نظام دشمن مطرح کرد.

وی افزود: برای مقابله با جنگ نرم نمی‌توان فضای سایبری را با فیلتر و سانسور تضعیف کرد. اما برخورد عاقلانه با پیاده نظام دشمن در عرصه رسانه‌ای ضروری می‌باشد.

این فعال حوزه رسانه تصریح کرد: دشمن در حال حاضر اعتقاد ملت را هدف گرفته است و سیاست‌زدگی که در مطبوعات بوجود آمده موجب شده که رسانه‌ها توجهی به مسائل دیگر در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی نداشته باشد و اخبار کذب گروه‌های سیاسی به دلیل برد خبری مورد توجه قرار بگیرد.

کواکبیان در ادامه خاطرنشان کرد:‌ آقای احمدی‌نژاد به الزام قانون برنامه 5 ساله چهارم توسعه در مورد تدوین لایحه نظام جامع اطلاع‌رسانی عمل نکرد و اجازه بررسی پرونده فضای رسانه‌ای را که شامل مطبوعات، سایت‌ها و وبلاگ‌ها می‌شد را از مجلس گرفت این درحالی است که قانون مطبوعات قبل از مجلس ششم مورد تصویب قرار گرفت درحال حاضر با توجه به گسترش فضای رسانه‌ای قابل استفاده نیست.

وی در پایان با انتقاد عملکرد دولت در مورد مصوب نکردن لایحه قانون جامع اطلاع رسانی تصریح کرد:‌‌ آقای صفار هرندی در دوران وزارت خود به تدوین این قانون توجهی نکردند و در حال حاضر وزیر ارشاد برای این قانون که ضرورت تصویب آن در برنامه پنجم توسعه آمده هیچگونه برنامه‌ریزی ندارد.

در پایان این مناظره عبدلرضا داوری با ارائه اسنادی از روزنامه های حامی اصلاحات از حمله آفتاب یزد ،اعتماد ملی ،کارگزاران ،اعتماد وغیره به مطالب موهن چاپ شده در این نشریات از سال 86 تا87 اشاره کرد.

/ 1 نظر / 8 بازدید
احمد سلطانپور

خوش تیپ بازم اوامر داشتی در خدمتم. عکساشو ندیده بودم. و احتمالا هیچ وقت هم نمی دیدم اگر .... ولادت حصرت زینب کبری س عقیله بنی هاشم بر مبارک باد کربلا در کربلا می ماند اگر زینب س نبود.